NameConstituencyYear EnteredPartyParty's 2015 Candidate
Ainsworth, BobCoventry North East1992LabFletcher, Colleen
Arbuthnot, JamesNorth East Hampshire1987ConJayawardena, Ranil
Baldry, Sir TonyBanbury1983ConPrentis, Victoria
Barker, GregBexhill & Battle2001ConMerriman, Huw
Bayley, HughYork Central1992LabMaskell, Rachael
Beith, AlanBerwick-upon-Tweed1973LibDemPorksen, Julie
Benton, JoeBootle1990LabDowd, Peter
Binley, BrianNorthampton South2005ConMackintosh, David
Blears, HazelSalford & Eccles1997LabLong-Bailey, Rebecca
Blunkett, DavidSheffield Brightside1987LabHarpham. Harry
Brooke, AnnetteMid Dorset & North Poole2001LibDemSlade, Vikki
Brown, GordonKirkcaldy and Cowdenbeath1983LabSelbie, Kenny
Browne, JeremyTaunton Deane2005LibDemGilmour, Rachel
Bruce, MalcolmGordon1983LibDemJardine, Christine
Burley, AidanCannock Chase2010ConMilling, Amanda
Byles, DanWarwickshire North2010ConTracey, Craig
Campbell, MenziesFife North East1987LibDemBrett, Tim
Caton, MartinGower1997LabEvans, Liz
Clappison, JamesHertsmere1992ConDowden, Oliver
Cunningham, Sir TonyWorkington2001LabHayman, Sue
Darling, AlistairEdinburgh South West1987LabHenderson, Ricky
Denham, JohnSouthampton, Itchen1992LabDavis, Rowenna
Dobson, FrankHolborn & St Pancras1979LabStarmer, Keir
Doran, FrankAberdeen North1987LabBaker, Richard
Dorrell, StephenCharnwood1979ConArgar, Edward
Evans, JonathanCardiff North1992ConWilliams, Craig
Foster, DonBath1992LibDemBradley, Steve
Francis, HywelAberavon2001LabKinnock, Stephen
Fullbrook, LorraineSouth Ribble2010ConKennedy, Seema
Hague, WilliamRichmond1989ConSunak, Rishi
Hain, PeterNeath1991LabRees, Christina
Hamilton, DavidMidlothian2001LabYoung, Kenny
Hancock, MIkePortsmouth South1997LibDemGerald Vernon-Jackson
Harvard, DaiMerthyr Tydfil & Rhymney2001LabJones, Gerald
Heath, DavidSomerton & Frome1997LibDemRendel, David
Hendry, CharlesWealden2001ConGhani, Nusrat
Heyes, DavidAshton-under-Lyne2001LabRayner, Angela
Hoban, MarkFareham2001ConFernandes, Suella
Jackson, GlendaHampstead and Kilburn1992LabSiddiq, Tulip
James, SianSwansea East2005LabCarolyn Harris
Jowell, TessaDulwich and West Norwood1992LabHayes, Helen
Joyce, EricFalkirk2000IndWhitefield, Karen
Kelly, ChrisDudley South2010ConWood, Mike
Lansley, AndrewSouth Cambridgeshire1997ConAllen, Heidi
Lee, JessicaErewash2010ConThroup, Maggie
Llwyd, ElfynDwyfor Meirionnydd1992PCSaville-Roberts, Liz
Love, AndyEdmonton1997LabOsamor, Kate
Luff, PeterMid Worcestershire1992ConHuddleston, Nigel
Maude, FrancisHorsham1983ConQuin, Jeremy
McGovern, JimDundee West2005LabMarra, Michael
McGuire, AnneStirling1997LabBoyd, Johanna
McIntosh, AnneThirsk & Malton1997ConKevin Hollinrake
Miller, AndrewEllesmere Port & Neston1992LabMadders, Justin
Mitchell, AustinGreat Grimsby1977LabOnn, Melanie
Mudie, GeorgeLeeds East1992LabBurgon, Richard
Munn, MegSheffield Heeley2001LabHaigh, Louise
Murphy, PaulTorfaen1987LabThomas-Symonds, Nick
Newmark, BrooksBraintree2005ConCleverly, James
O'Brien, StephenEddisbury1999ConSandbach, Antoinette
Ottaway, RichardCroydon South1983ConPhilp, Chris
Paice, JamesSouth East Cambridgeshire1987ConFrazer, Lucy
Primarolo, DawnBristol South1987LabSmyth, Karin
Randall, JohnUxbridge & Ruislip South1997ConJohnson, Boris
Raynsford, NickGreenwich & Woolwich1992LabPennycook, Matthew
Rifkind, MalcolmKensington1974ConBorwick, Victoria
Riordan, LindaHalifax2005LabWalker-Lynch, Holly
Robathan, AndrewSouth Leicestershire1992ConCosta, Alberto
Robertson, HughFaversham & Kent Mid2001ConWhately, Helen
Roy, LindsayGlenrothes2008LabWard, Melanie
Ruddock, JoanLewisham, Deptford1987LabFoxcroft, Vicky
Ruffley, DavidBury St Edmonds1997ConChurchill, Johanna
Sandys, LauraSouth Thanet2010ConMackinlay, Craig
Shepherd, RichardAldridge-Brownhills1979ConMorton, Wendy
Simmonds, MarkBoston & Skegness2001ConWarman, Matt
Stanley, JohnTonbridge & Malling1974ConTugendhat, Thomas
Straw, JackBlackburn1979LabHollern, Kate
Stunell, AndrewHazel Grove1997LibDemSmart, Lisa
Sutcliffe, GerryBradford South1994LabCummings, Judith
Swales, IanRedcar2010LibDemMason, Josh
Tapsell, Sir PeterLouth & Horncastle1959ConAtkins, Victoria
Teather, SarahBrent Central2003LibDemKeith, Lauren
Walley, JoanStoke-on-Trent North1987LabSmeeth, Ruth
Walter, RobertDorset North1997ConHoare, Simon
Watts, DavidSt Helens North1997LabMcGinn, Conor
Weatherley, MikeHove2010ConCox, Graham
Willetts, DavidHavant1992ConMak, Alan
Wood, MikeBatley & Spen1997LabCox, Jo
Woodward, ShaunSt Helens South & Whiston2001LabRimmer, Marie
Yeo, Tim Suffolk South1983ConJames Cartlidge
Young, GeorgeNorth West Hampshire1974ConMalthouse, Kit